Obrok 2011

A co to ten obrok vlastně je? Obrok je celostátní setkání skautů ve věku 15 až 25 let, které se koná vždy jednou za dva roky. Letos probíhalo pod vedením skautů z Blanenska v přilehlé obci Češkovice od pátého do osmého května. Původní předpoklady byly asi tisíc účastníků, nakonec dojelo něco kolem osmi set skautů.

Program byl velice pestrý, protože heslem roverů je „Sloužím“, byl celý jeden den věnován pomocným pracím na blanenském okrese. Skauti byli rozděleni do několika pracovních skupin, práce byly různé. Jednou z nich byla také pomoc na farské zahradě při kostele svatého Martina, které jsem se i já účastnil. Protože zde probíhají rozsáhlé stavební práce a úprava terénu pro vybudování nové zahrady, bylo práce až nad hlavu.

Pod vedením otce Jiřího Kaně jsme příchozí skupinky vždy přivítali a zasvětili je do práce, která byla potřeba udělat. I když celý den pražilo slunce a pot všem stékal po tvářích, nestalo se mi, že bych někoho viděl flákat se. Moc se mi líbilo, jak byl někomu zadán úkol a ten ho hned bez reptání šel provést, nikomu nezáleželo, jestli z toho bude něco mít, nikdo se neptal, proč se to musí dělat takhle, každý vždy ochotně přistoupil a pomáhal, kde se dalo. Za odměnu po dobře vykonané práci byli skauti provedeni kostelem a věží s Tučňákovým odborným výkladem.

V polední přestávce jsme se naobědvali a rozloučili se s první skupinkou, protože hned v zápětí přišla druhá. Protože už bylo odpoledne a příchozí byli již částečně unaveni, práce se trochu zpomalily, ale i tak byl koncem dne krásný pohled na dobře vykonanou práci. Myslím že nejen otec Jiří byl rád za všechny příchozí a za práci, kterou jsme všichni s láskou vykonali.

V neděli bylo ukončení celé čtyřdenní akce, na závěr byla sloužena mše přímo na  Češkovicích, kam jsme s celým naším sborem v dopoledních hodinách dojeli. Mši sloužil všem známý otec Jiří. Na naší schole bylo zajistit písničky na celou mši. Proto jsme taky na sobotní zkoušce pilně trénovali a myslím, že to bylo slyšet. Velká pochvala patří všem velkým i malým zpěvákům, zpěvačkám i hudebnímu doprovodu, kteří se účastnili. Musím říci sám za sebe, že jsem během mše cítil velice příjemnou atmosféru ať už ze zpívaných písniček nebo z usměvavých tváří přítomných skautů. Mše byla z velké části pod širým nebem. Ze začátku chvíli poprchávalo, ale nakonec se nebe vyjasnilo a tak mohli všichni návštěvníci spokojeně odjet domů.

Autor: Karel Synek =)